סוכות

לצאת מהבית, לפגוש את האחר

סוכות

"חַג הַסֻּכֹּת תַּעֲשֶׂה לְךָ שִׁבְעַת יָמִים, בְּאָסְפְּךָ מִגָּרְנְךָ וּמִיִּקְבֶךָ. וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ"

דברים, פרק טז, פסוק יג

משמעותו של חג סוכות מקופלת נעוצה בעובדה שאת הסוכה בונים דווקא מחוץ לבית, מתחת לכוכבים. היא יוצרת מרחב שהוא פתוח אבל גם בטוח, מרחב שבו אנחנו יכלים לפגוש את האחר, את השונה, את מי שחי ממש לידנו אבל שאינו חלק מחיינו. התנועה הרפורמית מזמינה אתכם לבנות סוכת שלום ולקשט אותה בקישוטים שוויוניים, ולבוא לאירועים בקהילות, לפגוש את השכנים במובן הרחב של המילה ולהיזכר שכולנו חיים תחת אותם שמיים. קראו עוד על הישיבה בסוכה >>

ארבעת המינים

אחת ממצוות החג היא מצוות נטילת ארבעת המינים: לולב, אתרוג, ערבה והדס אותם אוגדים יחד. ארבעת המינים מסמלים סוגים שונים של אנשים, קבוצות, איכויות אותם אנו מבקשים לחבר, לאגד, ולברך. 

ברכה על ארבעת המינים – סדר נטילת לולב

יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ יי אֱלֹהַי וֵאלֹהֵי אֲבוֹתַי וְאִמּוֹתַי, שֶׁכְּשֵׁם שֶׁקֵּרַבְתִי פְּרִי עֵץ הָדָר, כַּפּוֹת תְּמָרִים, עֲנַף עֵץ עָבוֹת וְעַרְבֵי נָחַל, כָּך תְּקָרֵב אֶחָד אֶל אֶחָד אֶת עַמְּךָ יִשְׂרָאֵל וְיֵעָשׂוּ כֻּלָּם אֲגֻדָּה אֶחָת לְקַיֵּם מִצְוַת "וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ" וְלַעֲשׂוֹת רְצוֹנְךָ בְּלֵבָב שָׁלֵם.

בָּרוּךְ אַתָּה יי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְותָֹיו וְצִוָּנוּ עַל נְטִילַת לוּלָב:

ביום הראשון שמברכים על הלולב מברכים גם שהחיינו:

בָּרוּךְ אַתָּה יי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם שֶׁהֶחֱיָנוּ וְקִיְּמָנוּ וְהִגִּיעָנוּ לַזְּמַן הַזֶּה:

מעוצב לתלייה בסוכה

קישוטים לסוכה להדפסה

חג סוכות הוא הזדמנות מצוינת לזמן איכות עם הילדים, לקשט ביחד את הסוכה, לחשוב איך אתם רוצים לעצב ביחד את המרחב המשפחתי.

מוזמנים להוריד, להדפיס, לגזור ולתלות. – להורדה:

אירועים בקהילות

"ופרוש עלינו סוכת שלומך", אנחנו מזמינים אתכם לשלל פעילויות בסוכות הקהילות השונות ברחבי הארץ.


אושפיזין ואושפיזות

אחד ממנהגי החג הרבים בסוכות הוא הזמנת אורחים לסוכה. מלבד האורחים הממשיים אנחנו מזמינים גם אורחים רוחניים – האושפיזין. האושפיזין הם  שבעת אבותינו הקדמוניםהבאים לבקרנו בכל אחד מימי החג. בימינו אנחנו מוזמנות להוסיף לצד האושפיזין הגברים גם אושפיזות. לפי אחת ההצעות, מונה רשימת האושפיזות את שרה, מרים, דבורה, אביגיל, חנה, חולדה ואסתר. ו ניתן גם כמובן להזמין אושפיזין ואושפיזות מודרניות : לאה גולדברג, א.ד גורדון ועוד… את מי אתם רוצים להזמין? 

תפילת הגשם

"משיב הרוח ומוריד הגשם":  מיד עם תום סוכות, ביום שמיני עצרת, מתחילים להזכיר את הגשמים בתפילת מוסף הבוקר של שמחת תורה מוסיפים פיוטי תחינה להורדת גשמים ובתפילת העמידה מוסיפים את הברכה: "משיב הרוח ומוריד הגשם". מוזמנים ללמוד על התפילה, לשמוע אותה ולגלות פיוטים נהדרים.

והעמקת בחגיך -מאמרים לחג

דילוג לתוכן